Doplnkové dôchodkové sporenie (takzvaný 3. Pilier) je na Slovensku už od roku 2005, čo je úctyhodných 15 rokov. Za ten čas si koncept prešiel mnohými zmenami v zákonoch, čo ho v konečnom dôsledku spravilo vcelku „kontroverzným“ (prečo - si povieme nižšie).
V súčasnosti (od 1.1.2014) systém funguje tak, že pre „starých sporiteľov“ (to znamená pre ľudí, ktorí si uzavreli sporenie pred 1.1.2014 a nepodpísali dodatok k účastníckej zmluve) fungujú „staré pravidlá“ a pre ostatných platia nové.
Účastníkom - ktorí svoju zmluvu uzavreli od 1.1.2014, resp. podpísali dodatok k účastníckej zmluve, ktorým sa zrušil ich dávkový plán - upravuje dávky, ktoré im môžu byť vyplatené zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení.
V skratke sú nové pravidlá nasledovné:
Výhody zmeny
- Príspevky do 3. piliera tvoria odpočitateľnú položku základu dane – účastník tak môže znížiť základ dane až do sumy 180 eur, čím ušetrí ročne na dani maximálne 34.2 EUR. Predtým to nebolo možné.
- Prestup do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti je možný už po 1 roku od uzatvorenia účastníckej zmluvy. Predtým to bolo možné až po 3 rokoch.
- Nižší poplatok za správu príspevkových fondov – investovanie je po podpise dodatku lacnejšie. Odplata za správu príspevkového fondu je maximálne vo výške 1,6% ročne a do roku 2020 postupne klesne až na 1,2% ročne. Predtým bol maximálny poplatok vyšší – až 2,34% ročne v roku 2013.
Nevýhody zmeny
- Nevýhodou nových zmlúv 3. piliera je jednoznačne horší prístup k nasporeným peniazom. Nárok na vyplácanie dôchodku z 3. piliera vzniká až dovŕšením dôchodkového veku. Svoje príspevky do 3. piliera je možné vybrať už po 10-tich rokoch, príspevky zamestnávateľa však nie. Naproti tomu zmluvy 3. piliera uzatvorené ešte pred rokom 2014 a bez podpísaného dodatku umožňovali výber prostriedkov už vo veku účastníka 50 resp. 55 rokov (podľa konkrétnej účastníckej zmluvy a v nej uvedenom dávkovom pláne).
Pre účastníkov, ktorí svoju zmluvu uzavreli do 31.12.2013 a súčasťou ich zmluvy je dávkový plán, sú dávky, ktoré im môžu byť na základe tejto zmluvy vyplácané, upravené v dávkovom pláne. Zmeny zákona ich dávky neovplyvňujú.
Staré pravidlá platné do 31.12.2013 (a teda aj pre terajších sporiteľov, ktorí nepodpísali dodatok a uzatvorili zmluvu do 31.12.2013)
Funguje sa podľa „dávkových plnánov“. Je to akýsi sumár podmienok platných pri uzatváraní zmluvy, ktoré špecifikujú, za akých okolností sa môže sporteľ dostať k svojim peniazom.
Dávkové plány by ste mali mať doma pri zmluve alebo častokrát sú k stiahnutiu v „internet bankingu“ konkrétnej spoločnosti.
Staršie dávkové plány
- Výplata doplnkového starobného dôchodku po dovŕšení veku 50 rokov a minimálnej doby sporenia 1 rok
- Spôsob výplaty - jednorázovo
Novšie dávkové plány
- Výplata doplnkového starobného dôchodku po dovŕšení veku 55 rokov a zároveň minimálnej doby sporenia 10 rokov alebo splnenie podmienky výplaty starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku (podľa Sociálnej poistovne) alebo dožitie sa veku 62 rokov.
- Spôsob výplaty:
- doživotný doplnkový starobný dôchodok, max 50% výplaty jednorázovo
- dočasný doplknový starobný dôchodok, minimálne 5 rokov, maximálne 25% výplaty jednorázovo
- jednorázová výplata, ak nasporená suma je nižšia ako 2-násobok priemernej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok
- Možnosť zrušenia zmluvy s predčasným odkupom vo výške 80% nasporenej sumy (vrátane príspevkov od zamestnávateľa)
Je dobré si povedať, že v podmienkach býva aj možnosť vybrať celú nasporenú sumu v prípade prepustenia zo zamestnania z organizačných dôvodov!!
Aktuálne si môžte vybrať zo 4 spoločností (v OBS môžte uzatvoriť zmluvu hneď s dvoma spoločnosťami naraz a do každej bude zamestnávateľ posielať príspevok)
- AXA d.d.s., a.s.
- NN Tatry-Sympatia, d.d.s., a.s.
- Stabilita, d.d.s., a.s.
- Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s.
Každá spoločnosť ponúka niekoľko fondov, do ktorých je možné investovať. Základné rozdelenie je na konzervatívne a „rizikové“.
Pre vačšinu sporiteľov je asi ideálne dávať si všetky príspevky do „indexových“ fondov, potom až tak veľmi nezáleží na konkrétnej spoločnosti. Vykazujú najväčšiu mieru rizika, ale v dobrých časoch aj najvyšší rast.
A tu sa dostávame ku „kontroverznosti“ celého 3. Piliera. Od začiatku bol stavaný vcelku nevýhodne pre sporiteľa (čo sa jemne zlepšilo zavedením indexových fondov). Ale poplatkovo je stále dosť drahý, daňový odpočet minimálny a prakticky najvačší „výnos“ celého sporenia tvorí príspevok zamestnávateľa. Rozhodne, pokiaľ sporiteľovi neprispieva zamestnávateľ, tak by som 3. pilier ani neotváral, existujú omnoho lepšie formy investovania (lacnejšie).